Kullanıcı Deneyimi

Sezgisel Tasarım: UX Tasarımcıları İçin Marka Algısı Süreci

Bir sistem oluştururken ya da marka mesajı iletirken, sistem ne kadar karmaşık olursa müşterinin memnuniyeti o kadar azalır. Uygulamanın ya da web sitesinin tasarımı bu nedenle çok önemlidir. Bir eticaret sitesinin başarısı birçok değişkene bağlı olsa da bilgilere kolay erişim bunlar arasında en büyük etkiye sahiptir.

Bir web sitesine gelen ziyaretçi, site içerisinde rahatça gezinebiliyor ve içerikle aktif bir şekilde etkileşime girebiliyorsa bu sitedeki bilgilere kolay erişilebiliyor demektir. Yani bu UX açısından başarılı bir sitedir.

Araştırmalar da, bir web sitesinde ya da uygulamada geçirilen süre uzadıkça satın alma ve dönüşüm ihtimalinin arttığını gösteriyor. Bu nedenle, web siteniz ya da uygulamanız üzerinden daha fazla kâr elde etmek için en doğru kullanıcı deneyimini sunmanız gerekiyor.

Pazarlama sektörünün rekabeti nedeniyle, markalar sürekli olarak rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. İlk satışta başarıya ulaşmak için çok sayıda marka stratejisi oluşturuluyor. Buradan sonraki en önemli adım müşterileri marka savunucusuna çevirmek. Çünkü marka savunucuları kulaktan kulağa reklam yaparak satışlarınızı artırırlar ve böylece viral başarıya ulaşabilirsiniz.

UX tasarımı kullanıcı merkezlidir. Yani, bir UX tasarımcısının görevi uygulamanın ya da web sitesinin yaratıcı yanlarını müşteri için kullanışlı hale getirmektir. Bazen estetik olan ögeler, navigasyon açısından cazip olmayabilir. Tamamen ilham veren bir görünüşe odaklanmak son kullanıcının ihtiyaçlarının gözden kaçmasına neden olabilir.

Bu nedenle tasarım aşamasında web sitesinin ya da uygulamanın kullanımının ne kadar keyifli olduğunu ve navigasyonun kolaylığını test ediyor. Kullanıcıya şık bir tasarım sunarken aynı zamanda da keyifli bir deneyim yaşatıyoruz.

Araştırmalar da, bir web sitesinde ya da uygulamada geçirilen süre uzadıkça satın alma ve dönüşüm ihtimalinin arttığını gösteriyor. Bu nedenle, web siteniz ya da uygulamanız üzerinden daha fazla kâr elde etmek için en doğru kullanıcı deneyimini sunmanız gerekiyor.

UX tasarımcıları genellikle bir ya da daha fazla hayali kullanıcı, yani persona kullanır. Bu personalar, markanın ortalama müşteri profilinin ihtiyaçları ve taleplerine uygun olarak oluşturulur. Her bir persona kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine sahiptir. Böylece ürün, web sitesi ya da uygulama farklı müşterilere hitap eder hale getirilir.

Tüm dünya üzerinden insanlara hitap etmesi istenen bir tasarım için farklı karakter tipleri A/B testine yerleştirilir. Örneğin, ticari bir web sitesi tasarımında, persona kullanımı sayesinde optimal navigasyon için wireframe ve site haritası geliştirilir.