Arama Motoru Optimizasyonu

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

“SEO” (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

2017 yılında SEO çalışmalarına ayrılan bütçenin yaklaşık %27’si 60.000 TL rakamının üstündedir. Bununla birlikte yaklaşık 15.000 TL ile 30.000 TL arası bütçe ayırmış olan firmalar toplama göre %19’luk bir paya sahiptir. Ek olarak buna benzer oranda firma SEO çalışmalarına 3.000 TL’nin altında bütçe ayırmışlardır. Elde edilen bu verilerden görülebildiği gibi asıl önemli olan SEO çalışmalarına bütçe ayırmak değil bu bütçeyi olabildiğince iyi bir biçimde değerlendirmektir.

SEO çalışmalarına disiplinli olabilecek bir biçimde kaynak ayrılması gerekmektedir. SEO çalışmaları artık yapılacak olan pazarlama çalışmaları kapsamında bir yatırım alanı olarak görülmelidir. Burada karşılaşılacak en ciddi problem bütçeyi yönetmek ve kaynak açısından yeterlilik problemi yaşamamaya çalışmaktır.